> O školi  > Povijest
IZVOD IZ SPOMENICE ŠKOLE

Osnovna škola "Matija Gubec" u Jarmini osnovana je 1790. godine za vladavine cara Leopolda kao pučka škola. Godine 1836. škole u Jarmini i Nuštru imale su 150 sposobnjaka, a u ta dva sela školu je pohađalo samo trinaestero (13) djece.

Prva školska zgrada koja se nalazila pored crkve srušena je 1962. godine zbog dotrajalosti. Iste godine izgrađena je montažna zgrada škole koja je tijekom domovinskog rata 1991 - 1992. godine teško oštećena. Neprijatelj je rušio školu, crkvu i cijelo selo iz pravca Karadžićeva, Gaboša i Ostrova.

Nova montažna  škola tipa  Marles izgrađena je 1993. godine. Otvorenje škole bilo je 20. rujna 1993. godine. Talijanski Caritas opremio je školu novim namještajem.  U toj školskoj 1993/94. godini školu je pohađalo 330 učenika.

IZVOD IZ SPOMENICE ŠKOLE

Ravpovj.doc
 seljacka buna.doc

Matija Gubec

Ambroz Matija Gubec mađarski Gubecz Máté (umro 15. veljače 1573.) je bio hrvatski seljak i vođa seljačke bune u Hrvatskoj i Sloveniji.

Prije bune, Gubec je bio kmet na imanju zloglasnog Franje Tahija.

Kad je izbila buna, seljaci su izabrali Gubeca za vođu. U kratkom vremenu bune Gubec se pokazao kao sposoban organizator i nadahnjujući vođa, pa je odmah nakon smrti ušao u legendu.

Vodio je seljačku vojsku u presudnoj bitki protiv plemića kod Stubičkih Toplica 9. veljače 1573. Nakon što su seljaci poraženi, Gubec je uhvaćen i odveden u Zagreb. Smaknut je 15. veljače, a prema legendi je javno mučen na Markovu trgu tako što je prisiljen da nosi krunu od usijanog željeza (kao "seljački kralj"), a zatim je raščetvoren.

U Kraljevini Jugoslaviji izdana je poštanska marka sa njegovim likom.

Matija Gubec je do današnjeg vremena ostao najveći narodni junak Hrvata. Tijekom drugog svjetskog rata njegovim je imenom nazvana jedna slovenska i jedna hrvatska partizanska brigada. Posebno je slavljen u socijalističko doba, pa je tada podignut i njegov spomenik u Gornjoj Stubici, čiji je autor Antun Augustinčić.

Ivica Krajač, Karlo Metikoš i Miljenko Prohaska autori su prve hrvatske rock-opere Gubec-beg, nazvane upravo po vođi seljačke bune.

Najčešće ime ulice u Hrvatskoj je Ulica Matije Gupca, prema istraživanju Slavena Letice.

« Srpanj 2017 »