Od 4. do 7. listopada u Zadru  održana je 28. smotra učeničkih zadruga Republike Hrvatske.

Na smotri svoje radove prezentirali su mladi zadrugari i njihovi voditelji iz 69 učeničkih zadruga iz Hrvatske, koje su za sudjelovanje na Smotri izabrane temeljem postignuća na županijskim smotrama i jedna učenička zadruga iz inozemstva. Istraživački rad izveden u programu zadruge prezentiralo je 11 učeničkih zadruga. Na Smotri je održano i 14 pokaznih kreativnih radionica za sudionike i posjetitelje.

U tri dana prepuna ugodnog druženja vidjela se cijela lepeza kreativnost i inovativnost mladih zadrugara.  Maštovite ukrasne i  uporabne predmeta od keramike, stakla, drveta, tekstila, čipke kao i jabuka uzgojenih u školskim voćnjacima, meda i raznih pripravaka od sapuna i krema do čajnih mješavina vidjele su se na svakom izložbenom prostoru.

Naša dva mlada zadrugara, Laura Lončarić i Matija Koledić, predstavljali su proizvode svih zadruga Vukovarsko srijemske županije. Tako su na zajedničkom županijskom izložbenom prostoru izložene slike izrađene tehnikom zlatoveza i enkaustike, nakit od kože i hrastova drveta, Vučedolska golubica, sok od višnje, pekmez od jabuka i bresaka, drvene kutijice ukrašene salvetnom tehnikom itd.

Mirela Redžić