Dana 30. svibnja proslavljeno je, u sklopu Dana škole, 40 godina jarminačke osnovne škole pod imenom Matije Gupca. Događaju su nazočili učenici, roditelji i djelatnici Osnovne škole s ravnateljicom Jasnom Vargom, predstavnici Vukovarsko-srijemske županije i župan gospodin Božo Galić, pročelnica gospođa Jadranka Mustapić Karlić, gospođa Nevenka Pašalić iz Odjela za osnovno školstvo Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, gospođa Mirjana Horvat iz Ureda državne uprave, gospođa Jasna Galić Minorek iz Odjela za inspekcijske poslove Ministarstva, jarminački župnik preč. Josip Matanović, akademski kipar gospodin Dean Duraković, predstavnici Školskoga odbora i načelnik gospodin Andrija Draganić te predstavnici iz drugih škola Vukovarsko-srijemske županije i iz Hrvatskog zagorja.

Program je započeo u poslijepodnevnim satima, kada su otvorene sve učionice u školskom prostoru, gdje su učenici izložili mnogo svojih kreativnih radova stvorenih tijekom ove školske godine. U 17.45 sati, u školskom dvorištu, nakon što je učitelj povijesti Smail Hibeljić interpretativno pročitao tekst o vođi Seljačke bune, učenici Nikolina Ćurić i Filip Škrlec, obučeni u narodne nošnje, otkrili su spomenik Matije Gupca, koji će od sada okružen cvijećem krasiti školsko dvorište. Bistu je izradio nekadašnji djelatnik jarminačke osnovne škole, akademski kipar gospodin Dean Duraković.

U 18 je sati, u školskoj dvorani, započela svečana priredba koju su pripremili učenici i učitelji Osnovne škole, a u organizaciji učiteljice Jelke Šaran. Publiku su posebno oduševili učenici trećega razreda učiteljice Nevene Delaš, koji su izveli igrokaz/dramsku igru o životu u Zagorju, s naglaskom na tome kako je nekad život bio veseo uz zagorsku pjesmu, recitaciju i ples.

Druženje djelatnika Osnovne škole i gostiju nastavljeno je u Domu talijanskoga prijateljstva uz večeru i zabavu. Nazočne je zabavljao vokalno-instrumentalni sastav "Codexi".

Osnovna škola zahvaljuje svima koji su pomogli u održavanju toga svečanoga događaja, a među njima su Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, Vukovarsko-srijemska županija, Općina Jarmina, gospodin Dean Duraković, poduzeća "Tihi dom", "Mali zidar" i "Vinka", turističke agencije "Dika" i "Mare Panonium", vokalno-instrumentalni sastav "Codexi" i gospodin Robert Babić, školski majstor, spremači, krojačica, kuhari, učenici, roditelji i svi drugi koji su doprinijeli da se Dan škole dostojno obilježi.

Na internetskim stranicama Osnovne škole "Matija Gubec" možete preuzeti monografiju izrađenu povodom četrdesete godišnjice koju je priredio Urednički odbor, odnosno djelatnici: Zdenka Abramović, Andrea Pavić, Ivana Domaćinović, Ivan Tomić, Ivana Perić i Matej Delaš.

Matej Delaš