U utorak  15.4.2014. u 8 sati  krenuli smo na naš jednodnevni izlet. Prvo smo stigli u Vukovar. Vozač nas je odvezao na vukovarsku adicu gdje smo se poigrali u parku te pojeli sendviče. Nakon vukovarske adice otišli smo na Memorijalno groblje zapaliti svijeću poginulim braniteljima. Po izlasku iz autobusa   fotografirali smo bijele križeve. Tijekom fotografiranja voditeljica nam je rekla da dođemo do velikog križa.  Objasnila nam je da se ispod bijelih križeva nekada nalazila masovna grobnica. Nakon toga nam je pričala o Blagi Zadri te nam pokazala njegov grob. Još je spomenula njegovog sina Roberta te Marka Babića koji je bio branitelj na Trpinjskoj cesti. Na kraju smo zapalili svijeću braniteljima te se slikali. Nakon groblja otišli smo na Vučedol. Tamo se još  vrše iskapanja te nismo ništa mogli vidjeti. Laura, koja je u pripremi za ovaj izlet još u školi napravila prezentaciju o vučedolskoj kulturi i o tome kako su tamo prije pet tisuća godina živjeli stari Vučedolci, ispričala nam je svima nešto o tome „na licu mjesta“, čime su se bavili, što su jeli, u kakvim nastambama živjeli, kako su sahranjivali  svoje mrtve. Prije polaska u Kopački rit  zastali smo na dunavskoj obali, bacili pogled na ribiče u čamcima i iskoristili trenutak kad su svi na okupu za zajedničko fotografiranje. Sada imamo fotografiju s Dunavom u pozadini. Vozili smo se oko sat vremena do Kopačkoga rita. Tamo smo došli oko 11 sati. Kada smo došli u Kopački rit,  pojeli smo svoje sendviče i popili sok te se ukrcali na brod kojim smo pošli u obilazak Kopačkog rita bogatog florom i faunom.Tijekom vožnje brodom vodič nam je pričao o svemu što se u tom području može vidjeti, a ja sam se sjetila kako smo još u školi gledali Leinu prezentaciju koja nas je za ovaj doživljaj već pripremila. Nekim učenicima je postalo hladno pa su od našeg vodiča dobili dekice. Po  završetku vožnje brodom pojurili smo u naš topli autobus. Odvezli smo se do  dvorca Tikveša. Ondje nas je dočekala voditeljica koja nam je govorila o prirodi u kojoj se dvorac nalazi, platanama, starim hrastovima, mjerenju temperature tla na različitim dubinama, mjerenju količina padalina. Dvorac je izgradio  nadvojvoda Fridrich Habsburški. Dvorac je ponajprije služio kao lovačka kuća. Poslije Drugog svjetskog rata   koristio ga je kao ljetnikovac te lovačku kuću  Josip  Broz Tito. Tijekom Domovinskog rata znatno je zapušten i sad čeka obnovu. Nakon razgledavanja predivne  prirode oko dvorca, posjetili smo jednu predivno uređenu malu kapelicu. U njoj se nalazi knjiga napravljena od drveta s izrezbarenim slovima. Na ulazu u kapelicu , kao da nas pozdravlja, stoji kip pape Ivana Pavla II.Neki učenici su se ondje slikali. Nakon razgledavanja kapelice vratili smo se do dvorca i gledali kratak film o životinjama koje žive na tom području, a nismo ih uspjeli vidjeti. Nakon posjete suvenirnici,  izvadili smo loptu, koju smo zajedničkim novcem kupili, te zaigrali  odbojku. Nakon Tikveša krenuli smo prema Osijeku. Odšetali smo  u McDonald's. Nakon što smo pojeli svoje hamburgere i popili Colu,  šetali smo obližnjim trgom čekajući autobus. Kada je on došao,  odvezao nas je u Portanovu u kino. Prije samog početka filma  kupili smo kokice, Colu ili Slushy. Gledali smo crtani  film  Rio 2.  Bio je jako zanimljiv, zabavan i smiješan.. Radilo se o plavim pticama koje su jedine na svijetu i prijeti im izumiranje. Na kraju u Amazoni nađu svoje rođake tj. ženkinog oca te njezinu rodbinu. Zli ljude žele srušiti šumu, no na kraju ih plave ptice zaustave. Poslije filma imali smo 30 minuta za obilazak Portanove. Najviše učenika je otišlo u igraonicu dok su preostali razgledavali trgovine i šetali. Nakon toga pošli smo  prema svojoj Jarmini.

Dora Škrlec, 6.b