28.veljače naša škola ugostila je predstavnike javne ustanove za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima Vukovarsko – srijemske županije. Ova ustanova započela je sa radom 1. ožujka 2008. godine, sa svrhom zaštite, održavanja i promicanja zaštićenih područja i prirodnih izvornih vrijednosti naše županije. Da bi približili svoj rad i upoznali djecu sa posebnostima prirode Vukovarsko-srijemske županije,  prezentirali su nam projekt „Zmije Republike Hrvatske“ . Mr.sc. Pavao Dragičević, dip. ing. održao je predavanje učenicima sedmih razreda  i upoznao ih sa raznolikim i neobičnim svijetom zmija. Tako smo upoznali najveće,najmanje i najopasnije zmije na svijetu ,kao i zmije koje nastanjuju RH, osobito našu županiju. Učenici su bili iznenađeni raznolikim informacijama koje su dobili. Neke od informacija pročitajte u nastavku!

OPĆE KARAKTRISTIKE:

Karakterizira ih nedostatak udova ,očnih kapaka i vanjskog uha te izduljeno tijelo,posve pokriveno ljuskama. Imaju posebno prilagođenu građu glave: kosti čeljusti i nepca vezane su naime samo ligamentima,što im omogućava gutanje mnogostruko većeg plijena.

ZMIJE U HRVATSKOJ:

Poznato je da  u Hrvatskoj živi 15 vrsta zmija od kojih su samo tri otrovnice-poskok, riđovka i planinski žutokrug.Ostalih 12 su neotrovne i neopasne.Zbog blage klime u Hrvatskoj su zmije vrlo široko rasprostranjene.

RASPOZNAVANJE ZMIJA OTROVNICA:

Mogu se prepoznati po karakterističnoj cik-cak šari na leđima,glavi koja je širinom jasno odvojena od vrata,te po kratkom zdepastom tijelu i očnim zijenicama u obliku vertikalnog proreza.

ŠTO UČINITI U SLUČAJU UGRIZA ZMIJE?