"...Dati život  za druge, dati život za svoju  domovinu? A život je nešto neprocjenjivo!

Malo tko bi  se danas odrekao  svoga  života.

Rastužuju me sve te misli. A tek  kad se sjetim ranjenih, ubijenih, prognanih civila; djece koja su umirala, a nisu shvaćala zašto ginu...

Tužna sam. Nisam jedina...."

Ovako razmišlja Ivana Jurički, učenica osmog razreda naše škole. O ovim i mnogim drugim stvarima promišljali su učenici 30. 5. 2012., dok su, u sklopu terenske nastave pod vodstvom učitelja povijesti, šetali Vukovarom i razgovarali o Domovinskom ratu. Posjetili su Trpinjsku cestu, Borovo naselje, Ovčaru, Memorijalno groblje i Memorijalni centar te samostalno prošetali centrom Vukovara. Cilj je terenske nastave bio povećati razinu znanja o Domovinskom ratu i informirati se o svemu u vezi njega.